Kościoły, cerkwie i zabytki Muszyny i okolic
Zabytki architektoniczne, sakralne, kultura oraz obyczaje rdzennych mieszkańców Beskidu Sądeckiego są bardzo interesujące i bogate cywilizacyjnie. Przez pokolenia przybywało wiele różnych zabytków, które zadbane i chronione możemy podziwiać po dziś dzień. Wszystko to dzięki staraniom wielu ludzi, zarówno mieszkańców, jak i przejezdnych, którzy pokochali to miejsce za jego klimat i niezwykły urok i takim chcą go zostawić dla przyszłych pokoleń.
Dzieje Muszyny sięgają XII wieku, a więc miasteczko ma swoją wiekową historię. Już wtedy dogodne położenie w dolinie rzeki Poprad gwarantowało rozwój gospodarczo-handlowy. Powstało wówczas wiele obiektów, które godne uwagi, cieszą nasze oczy do czasów obecnych.
Do najważniejszych zabytków Muszyny należy niewątpliwie kościół pw. Św. Józefa Oblubieńca, jest to już trzeci, jaki w przeciągu wieków zbudowano w tym miasteczku. Wzniesiono go w latach 1676-1728 dzięki staraniom biskupa Andrzeja Trzebnickiego. To piękna budowla w stylu barokowym, zbudowana z kamienia i cegły. Posiada jedną, wydłużoną, czteroprzęsłową nawę. Prezbiterium węższe mieści ołtarz główny z niezwykle cenną, unikalną rzeźbą gotycką przedstawiającą Matkę Bożą z Dzieciątkiem, tzw. „Panią Muszyńską”, dłuta słynnego Jakuba z Nowego Sącza.
Ponadto odwiedzając Muszynę koniecznie trzeba wdrapać się na ruiny XIV wiecznego zamku, które mieszczą się na stromym wzgórzu górującym nad miasteczkiem. Zamek wzniesiono około 1390 roku z zamiarem stworzenia twierdzy ochronnej, miał bowiem wspomagać ochronę granicy oraz szlaków handlowych. Z czasem został zniszczony wskutek najazdu węgierskiego i przebudowano go na mniejszą strażnicę. Koleje historii, wojen i rozbiorów spustoszyły jednak i tę rekonstrukcję. Do obecnych czasów zachowały się tylko ruiny, choć jednak sowicie zabezpieczone wciąż stanowią nie lada atrakcję historyczną. Ludność miejscowa ufundowała figurę Matki Bożej postawioną przy wieży, która spogląda teraz z góry na całe miasteczko i stanowi jakoby strażnicę Boską dla jego losów.
Spacerując po Muszynie możecie podziwiać wiele zabytkowych, starych domów oraz przepiękny, klimatyczny ryneczek. Każdy z nich ma swoją historię i jeżeli chcecie bliżej ją poznać, proponuję zakupić Almanach Muszyny – książkę opisującą bliżej dzieje tego miasteczka.
W okolicach miasta znajduje się Popradzki Park Krajobrazowy z wieloma kapliczkami, źródełkami czy interesującymi zabytkami przyrody nieożywionej oraz ożywionej. Warto odwiedzić:
– park sensoryczny „Ogrody Zmysłów”, w którym możecie poznać wiele gatunków krzewów, kwiatów oraz drzew o wyjątkowym aromacie kwiatów czy widowiskowej barwie oraz kształcie, możecie spacerować wśród pięknych, zadbanych alejek i podziwiać panoramę miasteczka oraz okolicznych gór,
– kościoły w Andrzejówce, Żegiestowie Zdroju, Krynicy-Zdroju,
– mofetę w Szczawniku, czyli źródła wydobywania się CO2 z wnętrza ziemi w postaci beztlenowych źródeł,
– cmentarz żydowski z doskonale zachowanymi nagrobkami cmentarnymi.
Atrakcji jest co niemiara, dlatego planując odwiedzić Beskid Sądecki a w szczególności Muszynę zarezerwujcie sobie kilka dni na zwiedzanie, rekreację oraz relaks.